• Płatności
  • Dostawy
Gastronomia
Gastronomia

Gastronomia

Mleko w proszku sprawdziło się jako substytut mleka w gastronomii. Suszenie usuwa płyn z mleka. Do wyprodukowania jednego kilograma mleka w proszku potrzeba około 6 litrów mleka.

Topping ma wyższą zawartość białka i tłuszczu, dzięki czemu ma jeszcze pełniejszy smak i lepsze właściwości, aby uzyskać stabilną mleczną piankę na napoju.

Stosowanie mleka w proszku zamiast mleka świeżego ma zalety higieniczne. Suszone mleko w proszku ma znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia niż mleko świeże, ponieważ nie stanowi pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów. Ponadto polewa z mleka w proszku do każdej filiżanki kawy jest świeża i precyzyjnie podzielona na porcje, dzięki czemu nie pozostają żadne łatwo psujące się pozostałości. Dzięki temu czyszczenie ekspresu do kawy jest szybsze i łatwiejsze.

Aktywne filtry

Indeks: FG1032291922

Marka: Dallmayr

Dallmayr Topping Vending & Office, 1000g

Dallmayr Topping Vending & Office, 1000g Jest to instantowe mleko w proszku, które nadaje się do wszystkich automatów do kawy, które pracują z mlekiem w proszku lub kremem do kawy. Produkt zapewnia optymalne właściwości ulepszania napojów kawowych, takich jak cappuccino czy latte macchiato, tworząc trwałą i kremową piankę z mleka. Produkt ma niską...

Cena 61,04 zł
Więcej
W magazynie

Indeks: FG1036281476

Marka: Venessa

Polewa Venessa VT50 1kg pianka mleczna

Venessa Topping VT50 1kg Venessa Topping VT50 to produkt w formie dodatku do produktów w tym przypadku to pianka mleczna Venessa Topping VT50 jest wyjątkowa ze względu na swoją uniwersalność i różnorodne zastosowania. Może być używany do dekoracji i wykorzystuje smak wielu potraw, takich jak desery, ciasta, lody, koktajle, a nawet napoje.

Cena 67,83 zł
Więcej
W magazynie